Ana Sayfa

 

Kompozit Dolgu

Amalgam Dolgu

Porselen Dolgu

Kanal Tedavisi

Radyoloji

 

 

Dişhekimliği'nde Tedavi, Dişhekimi'nin çürük oluşmasını engelleme çabalarından başlar, oluşan çürüğü fazla ilerlemeden durdurmaya veya çürüğü temizleyerek kaybolan diş dokusunu onarmaya kadar uzanır.

Hastanın, ilk ziyaretinde alınan anamnezi (şikayetinin ve genel sağlık durumunun hikayesi), çekilen röntgenler sonucunda konulan tanı, hekimi konservatif veya endodontik tedavi konusunda bir seçim yapmaya götürür.

En basit Konservatif tedavi; çürüğün oluşumunu engelleyecek önerilerdir. En bilineni ve yaygını ise çürük oluşan bir dişin, dolgu malzemeleri yardımıyla onarılmasıdır.

Dişlerde dolgu yapımı için, diş dokusunun çeşitli nedenlerle bozulmuş olması lazımdır (çürük, aşınma, renk ve yapı bozukluğu, gelişimsel, travma vs.). Yapılan dolgu yardımıyla doğal dişe, kaybolan estetik ve fonksiyonunun geri verilmesi amaçlanır.

Dolgu yapımı için çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Günümüzde kullanılan dolgu malzemeleri; Kompozit Resin (Estetik Dolgu), Amalgam ve Porselen'dir. Günümüzde Amalgam (Gümüş içerikli ve gümüş renkli) dolguların kullanımı azalırken, doğal diş rengindeki Kompozit ve Porselen Dolguların kullanımı artmaktadır.

Kanal tedavisi ise, dişteki doku kaybının diş sinirine ulaştığı durumlarda yapılır.