Ana Sayfa

 

Estetik

Tani ve Tedavi

Protez

 

 

Çürük veya kırılmalar nedeniyle, doğal dişin çiğneme yüzeyinin yarısından fazlası zarar gördüyse dolgu veya kron yapmak yerine inlay veya onlay restorasyon tercih edilebilir.

Inlay veya Onlay’ler Porselen, Dental Altın veya Kompozit dolgu maddesinden yapılabilir ve doğal dişin zarar görmüş bölgesine yapıştırılır.

Inlay’ler; bilinen dolgulara benzer. Dişin çiğneme yüzeyindeki doku kaybının çok geniş olmadığı, dişin “cusp” dediğimiz çıkıntılı kısımlarının çürük veya kırıktan zarar görmediği durumlarda uygulanır.

Onlay’lerde ise; dişin ağızda görünen kısmındaki doku kaybı daha geniştir. En az bir ya da daha fazla çıkıntılı kısım zarar görmüştür.

 

 

 

 

 

 

Eskiden inlay ve onlay yapımında, çiğneme kuvvetlerine dayanıklılığı göz önüne alınarak Dental Altın kullanılırdı. Günümüzde, özel döküm yapılabilen ve dayanıklı porselenlerin geliştirilmesiyle Porselen inlay/onlay’ler tercih edilmektedir. Çünkü bu Porselenler hem çiğneme kuvvetlerine dayanmakta, hem de doğal dişle mükemmel bir estetik uyum sağlamaktadırlar.

Dental Altın Inlay
Porselen Inlay

 

Nasil Yapiliyor?Avantaj & Dezavantajlari