Ana Sayfa

 

Cerrahi

implant cerrahisi

Protez

Implantüstü Protezler

 

 

BAZI TERİMLERİN AÇIKLAMASI

İMPLANT NEDİR ?

İmplant canlı organizmaların içine yerleştirilen insan yapısı maddedir. Diş hekimliğinde kullanılan implantlar; vida veya silindir şeklindedir. Yaklaşık olarak diş kökünün boyutlarında (8- 16 mm) ve 3.5- 4 mm çapındadırlar. İmplantlar yerlerine yerleştirildikleri eksik doğal dişlerin görevlerini üstlenirler. Eksik diş veya dişlerin yerine bir ya da daha çok implantın yerleştirilmesi işlemine implantasyon adı verilir.

NEDEN TİTANYUM İMPLANTLAR ?

Kemik tarafından kabul edilebilir biyolojik madde Titanyum, implant yapımına en uygun metaldir. Tıp alanında bazı kırıklarda uygulanan plak ve vidalarda da kullanılmaktadır. En dirençli metallerden biridir. İnsan organizması tarafından kabul edildiğinden, vücut tarafından reddedilme korkusu yoktur.

 

DİŞ HEKİMLİĞİNDE İMPLANTASYON

Dişhekimliğinin temel amacı, kaybedilen dişleri fonksiyon ve estetik olarak doğal dişlere benzer şekilde yerine koyabilmektir. Hastanın çiğneme, konuşma, gülme gibi fonksiyonları yapabilmesi dış görünümden daha önemlidir. Çiğneme doğa tarafından mükemmel bir şekilde geliştirildiğinden, tek bir diş kaybı sonucunda bunun yapay herhangi bir şeyle tam olarak onarılması mümkün değildir. Ancak, insan yapısı bir diş kökünün (yani implantın) çene kemiğine yerleştirilmesi doğala en yakın tedavidir. İmplant bu işi bilen uzman diş hekimleri tarafından muayenehanede lokal anestezi altında yapılabilecek, basit bir işlemdir.

Aşağıdaki sayfalarımızda, konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Implant Hangi Durumlarda ÖnerilirNasil Yapiliyor?

 

 

Basarili ve Basarisiz Implantasyon Nedir?